Menu
Reklama
Partnerzy
Copyright © 2010-2011 by                                        All rights reserved  
stat4u
Praca, oferty pracy
-> dla pracownika -> rodzaje umów o pracę
1)    Umowa na czas określony
Umowa na czas określony jest zawierana bądź do końca okresu ustalonego kalendarzowo, bądź do dnia dającego się w czasie oznaczyć przez wskazanie faktu, który powinien nastąpić w przyszłości. Ustalenie okresu trwania umowy na czas określony według kodeksu pracy nie podlega wyraźnym ograniczeniom, co oznacza, że strony mogą zawierać tego rodzaju umowy nawet na długie okresy przy założeniu jednak, że będzie to zgodne z celem umowy. Strony mogą sobie zapewnić możność wcześniejszego rozwiązania umowy zawartej na czas dłuższy niż 6 miesięcy, przewidując dopuszczalność jej wypowiedzenia z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Umowa na czas określony może ulec wcześniejszemu rozwiązaniu w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, każda ze stron może ją wówczas rozwiązać za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.

2)   
Umowa na czas zastępstwa nieobecnego pracownika
Umowa na czas zastępstwa nieobecnego pracownika jest szczególną odmianą umowy na czas określony.  Umowa taka zostaje zawarta na czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika zastępowanego. Przez usprawiedliwioną nieobecność w pracy rozumie się w tym przypadku wszystkie okresy zawieszenia obowiązku świadczenia pracy niezawinione przez pracownika. Ponieważ pracownik zostaje zatrudniony w celu zastępstwa innego pracownika, umowa ta rozwiązuje się z chwilą powrotu do pracy pracownika zastępowanego.

3)   
Umowa na czas wykonania określonej pracy
Umowa na czas wykonania określonej pracy jest kolejną odmianą umowy terminowej, którą strony zawierają na okres potrzebny do zrealizowania określonego zadania, np. wybudowania jakiegoś obiektu, wykonania prac remontowych, zbioru plonów w gospodarstwie rolnym, itp. Umowy tego rodzaju różnią się od umów na czas określony tym, że nie wskazują dnia rozwiązania stosunku pracy, lecz przewidują jego ustanie z chwilą ukończenia pracy, do której pracownik został zatrudniony. Przedmiotem tych umów jest wykonywanie pracy w sensie czynnościowym, a nie określony wynik pracy.

4)   
Umowa na okres próbny
Umowa na okres próbny jest zawierana w przypadkach, gdy jedna albo obie strony przed podjęciem decyzji o nawiązaniu stosunku pracy chcą poznać warunki przyszłego wykonywania wzajemnych praw i obowiązków w miejscu pracy. Po upływie okresu próbnego strony nie mogą nawiązać nowej umowy na okres próbny. Pracownik na podstawie takiej umowy może być zatrudniony u tego samego pracodawcy tylko raz, bez względu na to, jakiego rodzaju pracę wykonywał. W umowie na okres próbny strony nie mogą z góry zobowiązać się do zawarcia po upływie okresu próbnego umowy o pracę innego rodzaju (na czas nieokreślony, określony bądź na czas wykonania określonej pracy).

5)  W celu przygotowania zawodowego
Umowę w celu przygotowania zawodowego można zawrzeć tylko z osobą młodocianą, czyli taką, która nie ukończyła jeszcze 18 lat - do tego czasu ma ona obowiązek dokształcania się.
Stosuje się tu przepisy dotyczące umowy o pracę na czas nieokreślony. Taka umowa powinna m.in. precyzować rodzaj, czas i miejsce zawodowego przygotowania (nauka zawodu lub przyuczenie do określonej pracy), sposób dokształcania teoretycznego oraz wysokość wynagrodzenia. Firma musi zwalniać młodocianego pracownika z obowiązku wykonywania pracy w czasie, gdy bierze on udział w zajęciach szkoleniowych.

Wypowiedzenie takiej umowy jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy młodociany nie wypełnia obowiązków związanych z pracą lub dokształcaniem, firma jest w upadłości, likwidacji albo reorganizacji, która uniemożliwia dalsze przygotowanie zawodowe, wreszcie - gdy zostanie stwierdzona nieprzydatność młodocianego do pracy, do której odbywa przygotowanie.