Menu
Reklama
Partnerzy
Copyright © 2010-2011 by                                        All rights reserved  
stat4u
Praca, oferty pracy
-> dla pracownika -> jak napisać list motywacyjny ?
Stworzenie listu motywacyjnego zwykle jest trudniejsze od napisania cv. Każdy list powinien być inny, dopasowany do stanowiska, na jakie kandydat aplikuje, do firmy, branży i oczekiwań - kandydata i pracodawcy.Stanowczo niewskazane jest powielanie krążących w Internecie "gotowców", których użycie świadczy o braku kreatywności. Nie ma właściwie gotowych szablonów listu motywacyjnego i nie powinno się ich szukać! List motywacyjny ma zainteresować rekrutujących i skłonić do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną kandydata do pracy. Jeżeli chcemy stworzyć dokument wyróżniający się na tle innych najlepiej nadać mu oryginalną formę i osobisty charakter. Treść listu powinna być indywidualnym rozwinięciem wiadomości z życiorysu i zawierać entuzjastyczne wyrażenie chęci podjęcia określonej pracy ze względu na posiadane wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz inne atuty (umiejętności oraz cechy charakteru czy osobowe).

Należy po pierwsze przedstawić swoje silne strony istotne z perspektywy przyszłej pracy, a po drugie wymienić inne przyczyny, dla których dane stanowisko i firma są dla kandydata interesujące.

Nie należy dzielić się w nim własnymi frustracjami, związanymi z utratą poprzedniej pracy. Rekrutera nie zachęci brak wiary w siebie i krytycyzm w stosunku do dotychczasowego pracodawcy.
Kryzys i masowe zwolnienia spowodowały ogromną konkurencyjność na rynku pracy. Przeciętnemu kandydatowi wydaje się, ze skoro rekruterzy otrzymują więcej niż wcześniej aplikacji, z pewnością nie analizują ich dokładnie. Prawdą jest, że pierwszym etapem selekcji jest wybór interesujących cv, nie znaczy to jednak, że list motywacyjny można potraktować ulgowo. Kiedy pracodawca z wyselekcjonowanej puli kandydatów ma wybrać tego jednego, z którym zwiąże się na dłużej, przygląda mu się w dobie kryzysu jeszcze dokładniej niż wcześniej.

W przypadku listów motywacyjnych można zastosować podobne reguły jak do cv - dokument musi być czytelny, zrozumiały, a informacje w nim podane powinny być interesujące dla odbiorcy i uwzględniać jego potrzeby.
W skrócie można stwierdzić, że dobry list motywacyjny jest perfekcyjnym połączeniem i wykorzystaniem informacji z ogłoszenia dotyczącego stanowiska oraz informacji z życiorysu. Trzeba pamiętać, że potencjalnego pracodawcę nie zainteresują wszystkie informacje na nasz temat, tylko te, które odnoszą się do wymagań na danym stanowisku. Pracodawcy lubią też zazwyczaj konkret.


Forma listu motywacyjnego:
* list motywacyjny zacznij pisać dopiero, gdy skończysz CV
* format A4 "jedna strona" papier biały dobrej jakości
* informacje zawarte w Cv nie powinny być tutaj ponownie wpisywane
* zamieść informacje o jakie stanowisko się ubiegasz oraz dlaczego chciałbyś pracować w tej firmie
* unikaj zbędnych dodatków, które utrudniają czytanie takie jak znaki wodne czy pochylona kursywa
* jeżeli odpowiadasz na ogłoszenie, należy odwołać się do wymagań w nim zawartych
* należało by zawrzeć informacje na temat zakresu obowiązków w obecnej, bądź byłej firmie
* powinien zawierać prośbę o spotkanie kwalifikacyjne – interview        
* na końcu należy podać spis załączników (o ile takie istnieją).


Referencje:
Referencje w liście motywacyjnym możemy zamieścić podając dane pracodawcy, numer telefonu lub adres mailowy. Możemy je zatytułować: "referencje dostępne na życzenie". Najlepiej zrobić to na dole listu motywacyjnego lub w CV. Oto kilka opinii ekspertów ds. rekrutacji. Nie ma sensu zamieszczać byle jakich referencji. Jeśli już, to takie, które są naprawdę warte uwagi, czyli zobrazują wcześniejszą pracę kandydata i pozwolą określić jego wartość.